Opublikowany przez: Kasia P. 2015-08-18 17:03:21
Na co szczepimy?
Zacznijmy od tego, że szczepienia dzielą się na obowiązkowe i nieobowiązkowe. Do pierwszej grupy zaliczają się oczywiście szczepienia przeciw wściekliźnie, które są nakazane odgórnie i za niestosowanie się do tego przepisu, właścicielom zwierząt grozi grzywna. Szczepienie to jest na tyle istotne głównie ze względu na fakt, iż wścieklizna stanowi śmiertelne zagrożenie także dla człowieka. Aby więc uchronić siebie, swoją rodzinę i innych, pamiętaj o regularnym szczepieniu swojego pupila.
Inne szczepienia na psie choroby zakaźne stanowią bezpośredniego zagrożenia dla ludzi, dlatego nie są obowiązkowe. Należy jednak pamiętać, że tego typu ochrona pomoże nam obronić ukochanego pupila przed niebezpiecznymi chorobami, takimi jak: nosówka, parwowiroza, wirusowe zapalenie wątroby, leptospiroza, kaszel kenelowy czy koronawiroza, które mogą poważnie zagrozić jego zdrowiu, a nawet życiu o czym informują zarówno eksperci w sklepach zoologicznych takich jak https://www.naszezoo.pl/ oraz lekarze weterynarii.
Dlaczego i kiedy warto szczepić zwierzaki?
Jak pokazują statystyki i liczne badania, obecnie to właśnie szczepienia profilaktyczne są najskuteczniejszym sposobem ochrony zwierząt przed chorobami zakaźnymi. Chociaż z takim szczepieniem zawsze wiąże się jakieś ryzyko powikłań, jest ono na tyle niewielkie i sporadyczne, a korzyści płynące z zastosowania szczepionki znacznie przewyższają ewentualne zagrożenie oraz ewentualne leczenie choroby. Zanim jednak zdecydujemy się na podanie szczepionki swojemu zwierzakowi warto poradzić się swojego lekarza weterynarii, by ustalił indywidualny kalendarz szczepień dla psa czy kota.
Najważniejsze szczepienie na wściekliznę, niezależne jest od indywidualnego terminarza szczepień, ponieważ reguluje je prawo, które mówi, że każdy 5. miesięczny pies powinien być obowiązkowo zaszczepiony na tę chorobę. Pamiętaj o tym szczególnie, gdy planujesz zagraniczny wyjazd z pupilem. Terminarz szczepień nieobowiązkowych ustalisz z weterynarzem, jednak istnieją pewne wystandaryzowane terminy podawania szczepionek zależne od tego, w jakim wieku rozpoczynasz profilaktykę u zwierzaka (6, 9 czy 12 tygodni). Nie musisz jednak martwić się o stres swojego psiaka mnogością zastrzyków – w Polsce najczęściej podawane są szczepionki tzw. skojarzone, co oznacza, że występują w formie jednej iniekcji.
Przeciwskazania do szczepienia
Najważniejszą zasadą podczas szczepień jest nieszczepienie zwierząt chorych. Jeśli jednak masz chorego przewlekle zwierzaka, skonsultuj tę sprawę z weterynarzem, by upewnić się, jak jego organizm zareaguje na podanie szczepionki. Pies, który ma być zaszczepiony nie może być zarobaczony! Pamiętajmy o tym, by najpóźniej na tydzień przed zabiegiem podać mu specjalny środek zwalczający pasożyty. Szczególną ochroną należy objąć też suki ciężarne i bardzo młode szczenięta (do 6. tygodnia życia), ponieważ i one nie powinny być szczepione.
Działania niepożądane szczepień
Zdecydowana większość psów dobrze reaguje na szczepionki. Od każdej reguły istnieją jednak odstępstwa, dlatego też po podaniu zastrzyku musimy bacznie obserwować swojego zwierzaka, czasem dochodzi bowiem do reakcji alergicznych lub innych niepożądanych skutków po szczepieniu. Skąd się biorą? Czasem powodem jest nieprawidłowe podanie zastrzyku lub źle ułożony kalendarz szczepień, częściej nadwrażliwość na składnik szczepionki lub słaby układ immunologiczny zwierzaka. W takich przypadkach zwierzę bywa apatyczne, senne, nie ma apetytu, często pojawia się gorączka, wymioty lub biegunka, zwierzę może być obolałe w miejscu podania szczepionki, mieć zaburzenia koordynacji ruchowej, obrzęk pyska, ślinotok, a nawet być agresywne. Jeśli zauważysz, któryś z tych objawów u swojego pupila niezwłocznie zgłoś się do gabinetu swojego lekarza weterynarii!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Sonia 2015.08.20 10:48
Biorąc do domu zwierzaka, czy to psa, kota, czy świnkę morską, mamy obowiązek zaopiekowania się nim. Trzeba mu zapewnić to, co konieczne, aby zwierzę było zdrowe, w tym również szczepienia.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.